Home > Literacy Resources > Activities > Math > Price Problems

  • Facebook
  • Twitter
  • Send
  • Print

Price Problems

summary

Who says reading and math dont mix?
  • The RIF Guide to Encouraging Young Readers
  • Math
    • 3-5
    • 6-8
    • 9-12
    • teen
  • Minimal, Multiple
  • Indoor
  • Meal, Play

MATERIALS: Food labels or cash register tape, paper, and pencil

Who says reading and math dont mix? Children can write out word problems for one another to solve based on the prices of the food. Ask children to select a canned or boxed food item. Remove product labels that have the prices still attached. Write out a word problem involving some of the items for your child to solve. For example: I bought one big box of raisins for 79. I also bought a package of snack-size boxes for $1.29. How much money did I spend altogether on raisins? A more advanced mathematician may be able to handle problems involving several different operations. For example: Last week I bought oranges at two pounds for a dollar. This week they are three pounds for a dollar. I paid $2.50 this week. How many pounds of oranges did I buy? How much would the same amount have cost last week?

Price Problems